Yiğit Caner ERTOŞİ

Yiğit Caner ERTOŞİ

Halktan Görünmecilik

Beni en rahatsız eden günümüzün, insanlarının sosyal medya üzerindeki bulaşıcı bir virus diyebilirim.

Ayrıca, Halktan Görünmecilik "Görünmeyen Kişilik" probleminizin olduğunun gerçek bir kanıtıdır.

Nedir bu halktan görünmecilik peki ?

İfadesi aslında hepimizin paylaşımlarında örnekleriyle bulunmakta, ama biz bunu kabullenemiyoruz çünki bu gercekten bir hastalık, piskolojik bir sorun insanları eleştirmek adına söylemiyorum bunu. Bir köpeğin içerik olduğu vicdani haberi,bir baskasından gördüğünüz zaman, Rtweet yaparak aynı yayının sayfanızda bulundurarak, hayvan severliğinizi ve duyarlılığınızı belirterek, kendinizde buna inanıyosunuz. yada metyatik olan diğer vicdanı , veya ahlaki haberleri , medyada gündem oldugu zaman destekcisi oluyorsunuz. ama medyatik olmayan problem ve desteğiniz olan yer adres kurum insanları, bildiğiniz halde maddiyatı geçiyorum , manevi desteğinizi ve duyarlı vatandas hallerinizi nedense göremiyoruz.

Unutmayın insan olabilmemizin döngülerinden bitaneside, sosyal sorumluluklarımızdır. Sosyal Sorumluluk sahibi olmaz isek, çocuklarımıza şuan kendimizin bile tenkit ettiği yaşam tarzından daha kötü bir yaşam mirası bırakmış olacağımızdan, hiç şüpheniz olmasın. Onlar gibi görünüp, kendini vicdanınızı rahatlatmanın bir faydası yok. sosyal medya üzerinden yaptığınız duyarlılığı , sen ona, o başkasına , başkası bana derken çemberin içinde birbirimize yaptığımız sosyal dayanışma ile vefamızın saadet zinciri aldatmasından başka birşey değil gösteriden ibaret duyarlılık başlıklı showumuz.

Gerçekleri görme zamanı, hepiniz kendi gerçeğinizle yüzleşme zamanı. sosyal medyada kan arayan bir vatandaş mı gördün o tweeti rteweet yaptın ama, birde fotoğrafını çek whatsapp gurubunda paylaş. git kan ver demiyorum, yakın san musait sen onuda yap tabi ki. ama yaptım olmak için yapma. En samimiyetsiz paylaşımlardan biri olan, hayvanlar için sokak evleri yapan duyarlı hayvan sever vatandaşlarımızın, emeğini kendisininde yapmış ta kapının önüne koymuş casına paylaşımı sahiplenip, bide demeç verebilecek kadar yapmacık duyarlılık propagandacıları, o kadar insan dışı duruyorsunuz ki bilin istedim. Sizde yapın diye demeç verirken, kendisinin yapmadığının kanıtını başkasının emeğinden demeç vererek belli ediyor aslında , ama insanımız o hengamede dikkat edemediği için, hokkabazın hilesini , bide tebrik ederek gösteriyi başarılı hale getiriyor izleyenler için. Gerçekten halkan olmak bu denli kaçmanızı gerektirecek kadar zor bir eylem değil. Ayda bir sorumluluk projesine katılımın ile her şey çok daha gerçekci ve elle tutulur hale gelebilir. Bunun verdiği hazzı alınca belki hafta bir içinde bulunmak isteyeceksin. Lakin gerçek anlamda yapmayacaksan hiç yapma arkadaşım, iğreti duruyor göze batmadığını sanma batıyor.

Yapay insancılık kadar bayat durmuyor hayatın diğer olguları. Bir olgu yaratıyosunuz ve gerçekmiş gibi propagandalarını yapıyorsunuz ihtiyacı olanlarda, daha çok umutlanıp beklenti içerisine giriyor. Duyarlı vatandaşcılık oynamayın duyarlı vatandaş olun. Daha bağlı el ele birlikteliğmizin gücünü gerçek zamanda gerçek ihtiyaç sahiplerine hissetirmenin onurunu mutluluğunu yaşayalım.

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom