Şafak GÜRBÜZ

Şafak GÜRBÜZ

GELECEK NESLİ DÜŞÜNEREK

Doların artışı sadece bir gösterge yani köprüden önceki son çıkış. Hafife alınmayacak dalgalanmalar yaşadık.

En son Merkezin yaptığı faiz artışından  sonra kurun geri geldiğinigörmemizbir şey değiştirmeyecek çünkü bir önceki yazılarımda da belirttiğim gibi ; bu faiz puanı önünü kesmeye yetmez doların.

Zehirli bir sarmaşığı kökünden değil de budamaya benzeyen bir yapısı artık bana ciddi olaraksöz sahibi arkadaşların seçimlere kadar idare edelim patron duymasın edâsını yansıtıyor.

Financial Times ,World Street J. Ve bazı yerel gazeteleralınan kararların hemen akabinde ; verdiği tepkilerifark etmediniz mi?

Hepsi yerinde ve yeterli olduğunu yazdılar.

Yanılıyorsunuz. SAMİMİ olmadıkları yine aşikarve üst akıl mekanizmaları yine devreye alınmış.

Ne kadar enteresan ki 2.ve 3.sayfalarin hep üst sıralarındayız 193 ülkeyi baz alırsak popülaritemiz degayet yerinde.

Dışarda durumlar böyleyken size içeriyi özetleyim.

Kamu maliyeti ve hazine ağır yara almaya devam ediyor.Yıllık 15 milyar TLek ödeme ve ilave faiz ödeyeceğiz.Repo 1.5 ay önce 8 iken şuan %20’lere doğru ilerliyor.

Repo faizi; Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) 30 milyar dolar acil kredi talep eden Arjantin’de yüzde 40, yüksek enflasyonla boğuşan ve halkın ekmek için çuval dolusu para ödemek mecburiyetinde kaldığı Venezuela’da yüzde 21,7, parası dolara karşı bir günde yüzde 50 eriyen ve 10 Nisan’da sabit kur rejimine geçen İran’da yüzde 18.

Türkiye krizin göbeğindeki üç ekonominin hemen peşinden yüzde 17,75 faiz veriyor. Aynı ligde Endonezya yüzde 5,50, Romanya yüzde 2,50 faiz ödüyor.

Kim yatırım yapıphangi işletme senelik % 25-30’larda kredi çekip girişim,proje veya atılım yapacak.???

FED’in vanayı kısma hamlesine rağmen şu ana dek Avrupa Merkez Bankası (ECB) aylık 30 milyar TL tahvil almaya devam etti. Mamafih ECB de sonbahardan itibaren tahvil alımlarını sıfırlamaya hazırlanıyor.

Tahvil alım programı okyanus ötesinden olduğu gibi kıta Avrupa’sında da nihayete eriyor. Akabinde de faiz artışları gelecek.

Karamsar bir tablo çizmiyorum. Türkiyeseçimden sonra 130 Milyar para bulmak zorunda.IMF’nin kapısınıçalmayalım.Bizden sonraki nesli düşünerek hareket edelim. Kötü

Özeleştiri yapmayı bilmeliyiz. Risk yönetimive idari şemaları oturtmaadına bence bazı riskleri almanın çok geç olmadan müdahale edilmesigerekiyor.

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom