Murat ÇELİK

Murat ÇELİK

Kuşların hakkı kuşlara

Teknolojik ilerleme ve gelişmeyle insanlık, kültür ve medeniyet hayatı beraber mi gelişip ilerler yoksa bunlar birbirinden bağımsız şeyler midir? İnsanlar şimdi mi daha medeni yoksa eski insanlar mı daha medeniydi? İnsan ve insanlık üzerine olan bu soruda tanıklığı insana yaptırmak doğru olmaz elbette. Tanık kürsüsüne kuşları çağırsak ve sorsak; Siz hangi dönemin insanlarında gördünüz sevgiyi, şefkati ve zerafeti? Cevapları ne olurdu acaba? Bu çağda bu günlerde gördük, sizler teknolojik olarak ilerledikçe geliştikçe, şehirleriniz büyüdükçe bizle daha fazla ilgilenir, daha fazla düşünür, dünyanızda bize daha fazla yer verir oldunuz, bize karşı sevgi, şefkat ve zerafetiniz arttı mı derler yoksa bize geçmişte ve geride kalan başka dönemlerden mi bahsederler?

Dünyanın neresinde hangi coğrafyada hangi ülkede size sevgi ve şefkat gösterdi insan denilse acaba ne cevap verirler? Tarihi gerçekler ışığında kuşların cevaplarına geçelim. “…Anadolu’nun pek çok şehrinde 1400’lü yıllardan 1900’lü yıllara kadar 600 yıl boyunca Türkler biz kuşlar için evler, köşkler ve saraylar yaptılar. Sıradan yuvalar, sıradan yapılar değildi bunlar. İnsanın kendi için yaptığı köşkler saraylar gibi harika mimari eserlerdi. Bu eserleri bizim için yabanda yapmadılar. Şehirlerin içinde, kendi evlerinde, camilerinde, hanlarda, hamamlarda, köprülerde, medreselerde yani iç içe olduğumuz yerlerde yaptılar. Hayatı bizimle paylaştıklarının, dünyanın sadece insan için var olmadığının muhteşem bir biçimde farkındaydılar. Öyle ki biz kuşlar ve diğer hayvanlar için vakıflar kurdular. Bu vakıfların tahsisatları ile yüzyıllarca kuşlar ve hayvanlar beslendiler, barındılar ve veteriner hizmetleri aldılar. Yani "Biz kuşlar şahitlik ederiz ki, biz en başta Anadolu coğrafyasında, Selçuklu’da, sonra Osmanlıyla ilaveten Balkan coğrafyasında sevgi şefkat gördük zarif insanlar tanıdık. Ecdadınız doğaya, hayvanata sizlerden daha duyarlıydı, daha sevgi ve şefkat dolulardı bizlere üstelik dünyanın hiçbir yerinde ve hiçbir zaman olmadığı kadar. Atalarınızın yaptığı kuş saraylarının ne Avrupa’da, ne geniş kuş türlerine ev sahipliği yapan, kuş hikayelerinin pek çoğunun doğum yeri olan Hindistan’da, ne kadim Çin’de, ne eski ne yeni Amerika medeniyetlerinde ne de Malezya, Endonezya gibi kuş cennetlerinde tek bir örneği, eşi ve benzeri yok. Halen de öyle? …”

Masal gibi değil mi? Ama emin olun masal değil gerçek. Ama maalesef son yüz yılda yapılmış sadece birkaç örneği var kuş saraylarının. Kuş sarayları son yüzyılda birden bire kültür ve medeniyet dünyamızdan kayboluvermiş,toplum hafızamızdan da adeta silinmiştir. Ülkemizin yetiştirdiği en güzide mimarlarımızdan Cengiz Bektaş Kuş Evleri isimli kitabında kuş saraylarını her yönüyle anlattıktan sonra “Hani bizim çağımızın kuş evleri?” sorusunu yöneltir. Hadi hep birlikte yeniden kuş sarayları yapalım….

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom