Ayşe ACIBAL

Ayşe ACIBAL

YETKİSİZ YETKİLİLER!

Yeni Türkiye için yol alırken, umutluyken her şey daha iyi olacak derken kaçımız hüsrana uğradık,başınıza olmadık aksilikler geldi adalet dahi %100 haklı olduğunuz durumlar da sizi hüsrana uğrattı bilemiyorum.  Ben sizinle çok taze yaşanmış bir yetkisizlik kararını ve bu karar neticesinde yaşanan zarar ziyan ve maddi kayıp hakkında bilgilendirmek maksatlı bir aktarım yazısı kaleme alıyorum.

Olaki  ! ,yaşanan aksiliklerin düzeltilmesi ve  veya başka kimselerin başına gelmemesi için önlem alınabilmesi konusun da yardımcı olunur belki Adalet Bakanlığımız konuyu irdeler de sesimiz duyulur ,Yeni Türkiye’ye yaraşır bir adli sistem geliştirilebilir umudunu taşıyorum.

Yazıya konu olan hadise Çağlayan adliyesin de geçiyor,yaşanan tüm süreci sizlerle paylaşarak bu yetkisizlik kararı konusunda yorumu tamamen sizlere bırakıyorum.

%70 i ödenmiş bir ticari kredinin 2017 yılının başında takibe düşmesi ile üzerinden çok bir zaman geçmeden teminatın satışına giden yolda ilk satış kararı ile ciddi bir ödeme yapılarak satışın düşürülmesi ardından (bu bir devlet bankası) banka avukatı ile karşılıklı yapılan görüşmeler de hiçbir uzlaşmaya varılmaması durumu   ( Başbakanlığın açıkladığı  faizlerin düşürülerek takipteki kredi borçlarının taksitlendirilmesi) bu durumlar tamamen avukatların istediği doğrultuda ilerlediğinden ve hatta arada yapılan yüklü ödemelerin icra dosyasına eklenmemsinden doğan faizlerin de istenmesi hali ile Bankanın dava açtığı Çağlayan Adliyesinde Satışı durdurma ve Kıymet takdirine itiraz davası açılması hadisesi, buraya kadar her şey normal seyrinde ilerlerken yeniden istenen satış için 7 gün süresi dolmadan dava yine aynı Adliyede (olması gereken yer) açılıyor.

5 Aralık günü açılan davaya konu satış 29 Aralık tarihinde gerçekleşecek olduğundan,Söz konusu davanın hakiminin Kararı vermesi gereken süreç  normalde satış kararının verileceği güne en az bir hafta kala olması gerekirken Hakim bey kararını vermeyi son güne bırakıyor

-Söylenen  şu ki çok büyük bir yoğunluk yaşanıyor ve Hakim her zaman kararları satışa bir gün kala veriyor.

Bunun doğru bir karar olmadığı aşikar elbette,hatta satış tarihine 10 gün kala Hakim ve özel kalemi sürekli ziyaret edilerek akibet soruluyor ,alınan cevap hep aynı zamanı yok ve son gün karar verilecek.

Bu ziyaretler de bazı dosyalara tarihine bir hafta kala kararlar verildiğide görülüyor,ama zaman yok hepsi ne bakılamıyor.

2017 yılının en büyük Adliye binasında Yeni Türkiye’nin göbeğinde bu olay yaşanıyor,elbette 28 Aralık’ta Hakim bey kararını mesai bitimi 18.30 da verebiliyor,süprizzzz  Yetkisizlik kararı alıyor.

Neden ? Çünki mesai bitmiş dosya da olmayan kıymet takdiri yazısını isteyebilecek bir mercii bulunmuyor ve Satışı yapılacak gayrimenkul başka bir şehirde olduğundan ulaşmak mümkün değil elbette satışıda durdurmuyor.

Ertesi gün satış gerçekleşiyor .

İhaleye girip alımı yapan firma Varlık yönetimi vs diye bir firma,bu durumda devlet malımıza göz dikmiş mi oluyor?. Deli sorular……

Ah pardon Hakim bey uyarıyor her şey bitmiş değil satış olsun, itiraz edersiniz diye!.

Bu süreçte yaşanan Maddi manevi kayıp ,sinir, stres ,  üzüntü  elbette çok adil olan Hakimimizin umurunda değil o yetkisiz çünkü .

Zamanı da yoktu hem yoğunluktan en son güne bırakarak zaman ve mal kaybına sebep olmaktan da hiç rahatsız değil .

Adalet böyle işliyor bu günler de, aman ha başınıza gelmesin gelirse de ön bilginiz olsun istedim.

 Ps.Devlet ve Adalet bakanlığı zamansızlığa ve mağduriyet lere son vermeli,ödeme zorluğu çeken firma sahibi de Fetö zede ,darbe sonrası müşterilerini kaybeden bir nevi 15 Temmuz  ticari gazisi

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom