Kırgızistan’da Nevruz Coşkusu

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek'in Ala-Too merkez meydanında, bahar bayramı olarak bilinen Nevruz’un onuruna konser programı yapıldı.

Kırgızistan’da Nevruz Coşkusu Dünya

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek'in Ala-Too merkez meydanında, bahar bayramı olarak bilinen Nevruz’un onuruna konser programı yapıldı.

Buna ek olarak, oyunlar ve diğer eğlenceler ile kitlesel festivaller yanı sıra Eski Meydan'da basketbol, halat çekme oyunu, çocuklar için oyunlar, milli sporlar oyunları ve spor müsabakaları düzenlendi.

Ülkenin tüm bölgesinde Nevruz Bayramı’na itahf edilen etkinlikler gerçekleşti.

Bu gün antik çağlardan beri kutlanmasına rağmen, Kırgızistan'da 21 Mart'ta Nevruz'un kutlaması sadece 5 Şubat 1991'de Kırgız Cumhuriyeti yasası tarafından resmen kuruldu.

Nevruz Bayramı Nedir?

Nevruz Bayramı ya da kısaca Nevruz, Afganlar, Anadolu Türkleri, Arnavutlar, Azeriler, Farslar, Gürcüler, Karakalpaklar, Kazaklar, Kırgızlar, Kürtler, Uygurlar, Özbekler, Tacikler, Türkmenler ve Zazalar tarafından kutlanan geleneksel yeni yıl ya da doğanın uyanışı ve bahar bayramı.

2010'da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 3000 yıldan beri kutlanmakta olan Pers kökenli bu şenliği, Dünya Nevruz Bayramı ilan etmiştir. 28 Eylül - 2 Ekim 2009 arasında Abu Dhabi'de hükümetler arası toplanan Birleşmiş Milletler Manevi Kültür Mirası Koruma Kurulu, nevruzu Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi 'ne dahil etmiştir. 2010'dan başlayarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 21 Mart'ı "Dünya Nevruz Bayramı" olarak kabul etmektedir.

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom