KDV düzenlemesi torba yasadan çıkarıldı

Şirketlerin 70 milyar liraya ulaşan KDV iadesi alacağına çözüm getiren düzenlemenin torba yasadan çıkarılması hayal kırıklığı yarattı. İş dünyası temsilcileri yanlışlıktan dönülmesini istiyor.

KDV düzenlemesi torba yasadan çıkarıldı Ekonomi

Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu’nda değişiklikler içeren ‘Torba Yasa Tasarısı' geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ancak bu tasarı içinde yer alan ve düzenlemeye “KDV Reformu” niteliğini kazandıran “devreden KDV”nin iadesiyle ilgili hüküm, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilmesine rağmen Meclis Genel Kurulu’nda tasarıdan çıkarıldı. Böylece 2018 sonu tahminlerine göre 70 milyar lirası özel sektörün olmak üzere 167 milyar liralık devreden KDV alacağının iadesinin çıkmaza girmesi iş dünyasını endişelendirdi.

Bu düzenlemeyle ilgili sürece büyük destek verdiklerini hatırlatan Vergi Konseyi Başkanı Fatih Dural, iade ve “konsolide/ grup KDV beyannamesi”yle ilgili hükümlerin tasarıdan çıkarılmasıyla 12 maddelik yasanın reform özelliğini kaybettiğini söyledi. DÜNYA’ya özel açıklamalar yapan ve TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD, YASED, TİSK, TİM gibi iş dünyası örgütlerinin bu iade ve düzenlemeden büyük beklentisi olduğunu hatırlatan Dural, “33 yıldır yanlış uyguladığımız iade düzenlemesini bir 33 yıl daha uygulayamayız. Çünkü artık cin lambadan çıktı. Artık insanlar bu haklarını talep edebileceklerini öğrendi” dedi.

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom