Hatay Yerli Otomobile talip

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, yerli otomobilin Hatay'da üretilmesini istediklerini belirterek, 'Hatay olarak böyle bir yatırıma ev sahipliği yapmaktan büyük gurur duyacağız' dedi.

Hatay Yerli Otomobile talip Teknoloji

Yerli otomobil üretiminde 5 babayiğidin çıkmasının ardından otomobil üretimi için talip olan iller arasına Hatay da katıldı.

Antakya Belediye Başkanı İsmail KİMYECİ, yerli otomobilin üretimiyle ilgili olarak Hatay'ın bu işe uygun olduğunu belirtti..

Kimyeci, "Türkiye, taşıt araçları üretiminde Avrupa'da 5. dünyada ise 15. sırada. Avrupa'nın en büyük ticari araç üreticisiyiz. Türkiye, otomotivde 1 milyon adet üretimi aşarak, bu konudaki üretim yeteneğini ortaya koymuş bir ülke. Tüm bu rakamların ve üretim yeteneğinin ötesinde artık Türkiye'nin kendi otomobilini üretmeye başlayacağı bir sürece fiilen girmiş bulunuyoruz. Bugüne kadar uluslararası birçok markanın araçlarını üreten Türkiye, artık kendi otomobilini de üretecek" diye konuştu.

Yerli otomobil üretimine her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ve bu yatırıma ev sahipliği yapmak istediklerini dile getiren Kimyeci, şunları kaydetti:

"Hatay sahip olduğu dinamiklerin yanısıra  bir liman kentidir. Bu özellik, lojistik anlamında önemli bir avantajdır. Ayrıca Hatay metalurji sanayii güçlü yapısıyla gün geçtikçe kapasitesini ve kabiliyetlerini geliştirmeye de devam ediyor. Türkiye'nin uzun ürün üretim kapasitesine göre en büyük entegre demir ve çelik fabrikası, aynı zamanda uzun ve yassı ürün üreten tek entegre tesisi Hatay'dadır. Öte yandan elektrikli otomobil üretimi de dikkate alındığında, güneş enerjisinden faydalanma oranına ve  en uygun iklim koşullarına, Hatay sahip bir kenttir. Bu yüzden Yerli ve Milli Otomobilin üretimine ev sahipliği yapmak istiyoruz" dedi. 

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom