#Google, elektrik ihtiyacını yenilenebilir enerjiden karşılıyor

Geçtiğimiz yıl tüm veri merkezlerinin ve ofislerinin elektrik ihtiyacını yüzde 100 yenilenebilir enerji ile karşılama taahhüdü veren Google, bu hedefine ulaştığını açıkladı.

#Google, elektrik ihtiyacını yenilenebilir enerjiden karşılıyor Enerji

60 bin çalışanıyla dünyanın en büyük şirketlerinden bir tanesi olan Google, 2017 yılında yaptığı açıklamada tüm veri merkezlerinin ve ofislerinin tamamen yenilenebilir enerjiye geçeceğini duyurmuştu.

Yenilenebilir enerji projesini ilk olarak 2012 yılında ortaya koyan internet devi, küresel teknoloji şirketlerinin doğada bıraktığı karbon ayak izinin endişe verici olduğunu söylemişti. Nitekim yapılan araştırmalar, dünyadaki sera gazı emisyonunun yüzde 2’sine teknoloji şirketlerinin sebep olduğunu gösteriyor.

Halihazırda dünyanın yenilenebilir enerjiyle çalışan en büyük şirketi olan Google, geçtiğimiz yıl koydukları hedefe ulaştıklarını duyurdu. 2017 yılında kullandığı elektriğin yüzde 57’sini rüzgar ve güneş enerjisinden sağlayan şirket, bu oranı yüzde 100’e çıkararak müthiş bir işe imza attı.

Geliştirdiği enerji tesisleriyle ve çeşitli yerlerden satın aldığı yenilenebilir elektrikle sadece 5 senede hedefine ulaşan şirket, 3 gigawatt’lık (3GW) daha yenilenebilir enerji almak için sözleşmeleri olduğunu, ancak gerekli olan tüm yeşil enerjiyi üretmek için henüz yeteri kadar tesislerinin olmadığını ifade etti. Şirket, yenilenebilir enerjin büyük kısmını ABD’deki rüzgar santrallerinden temin ediyor.

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom