#Ford'dan 'yerli şanzıman' atağı

Kamyonda Ar-Ge'yi hızlandıran Ford Otosan, motor ve arka akstan sonra şimdi de Türkiye'nin ilk yerli şanzımanını üretecek.

#Ford'dan 'yerli şanzıman' atağı Şirket Haberleri

Ford Otosan, ağır ticari araç segmentinde Türkiye’nin ilk yerli şanzımanını üretmeye hazırlanıyor. 50 milyon euro yatırım yapacak olan şirket, şanzıman ile kamyon üretiminde yerlilik oranını parçada yüzde 90, ciroda ise yüzde 75’e çıkaracak. Yerli şanzımanın 2020’den itibaren hem manuel hem de otomatik versiyonuyla kullanılacağını söyleyen Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, 2018 yılı toplam otomotiv pazarını 950 bin-1 milyon adet öngördüklerini açıkladı. Otomotivin devlerinden Ford Otosan kamyon işini büyütüyor, 49.5 milyon euro yatırımla ağır ticari araç segmentinde Türkiye’nin ilk yerli şanzımanını üretmeye hazırlanıyor. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Arka aks ve 13 litre E6 Ecotorq motordan sonra yerli şanzımanımızı da geliştirdik. Düz beyaz bir kağıtla başlayan ve geliştirilen bu ilk ‘yerli’ ağır ticari şanzıman 2600 Nm. tork değerine kadar çalışmaya uygun ve patenti de bize ait. Bu şanzıman ile kamyon üretiminde parçada yüzde 89’luk, ciroda yüzde 67’lik yerlilik oranlarımızı parçada yüzde 90’a ciroda ise yüzde 75’e çıkarıyoruz” dedi.

"Satılabilir bir ürün olacak"

Ford Otosan’ın geliştirdiği Ecotorq motor ailesiyle tam uyumlu çalışan ve yaklaşık iki yıldır geliştirilen şanzımanın, 2019 yılı itibarıyla hem geliştirme hem de üretim çalışmaları tamamlanacak, 2020 yılından itibaren kamyonlarında hem manuel hem de otomatik versiyonuyla kullanılacak. Haydar Yenigün, sadece 2017 yılında yaklaşık 50 milyon euroluk şanzıman maliyetleri olduğuna dikkat çekerek, “Bu yatırım ile önemli bir maliyet avantajı yakalamış olacağız. 2020 yılından itibaren kendi geliştirdiğimiz aks, motor ve şanzıman ürün grupları bir araya geldiğinde müşterimizin tüm talep ve beklentilerinin karşılayacağız. Bu bize esneklik ve maliyet avantajı sağlayacak. Yazılım, kontrol ve kalibrasyon elimizde olduğunda bütün bu güç ve aktarma organlarını istenen şekilde kalibre ederek hem yakıt ekonomisi hem de verimlilik açısından avantaj sağlamış olacağız. Bu şanzıman ağır ticari araçlarımızda kullanılacak, bunun yanı sıra kendi başına da satılabilir bir ürün olacak” diye konuştu. Eskişehir İnönü fabrikasında kamyon ve çekici üretim kapasitelerinin 15 bin adet olduğunu belirten Yenigün, 2020 yılına kadar ürettikleri 3 araçtan birini ihraç etmeyi hedeflediklerini söyledi.

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom