Dolarda düşüş devam ediyor

Dün BDDK'nın swap hamlesi sonrası düşüşe geçen dolar/TL, günü 6 liranın hemen üzerinde tamamlamıştı. Kur, bu sabah 5.70 seviyesine kadar indi.

Dolarda düşüş devam ediyor Döviz

TL'de son dönemde yaşanan sert değer kaybını durdurmak adına BDDK ve TCMB başta olmak üzere atılan adımların ardından AB ile ilişkilerin kuvvetlenebileceği öngörüsü ve Katar'dan Türkiye'ye hızlı şekilde 15 milyar dolar doğrudan yatırım yapılacağının açıklanmasıyla birlikte dolar/TL, 5.70 seviyesine kadar indi.

Pazar gününü Pazartesi'ye bağlayan gece illikit piyasalarda 7.2400 ile tarihi zirvesini test ettikten sonra yönünü aşağı çeviren dolar/TL dün günü 6 seviyesinin hemen üzerinde tamamlamıştı.

Dolar/TL bu sabah devam eden iyimserlikle 5.70'e kadar geriledi. Dolar/TL saat 09:52'de 5.79 seviyesinde bulunuyor. Aynı saate euro/TL 6.60 seviyesinde.

Bankacılar haftalık TCMB ve Haziran ayı sanayi üretimi verilerinin takip edileceğini Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın bugün telekonferansla TSİ 16:00'da gerçekleştireceği yatırımcı toplantısının da yakından izleneceğini belirttiler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık edeceği kabine toplantısı da piyasalarda takip edilirken ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvuruları başta olmak üzere yoğun veri gündemi ve küresel piyasalar da izlenecek.

Katar'dan 15 milyar dolar sıcak para

Erdoğan ile dün bir görüşme gerçekleştiren Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin, Türkiye'ye 15 milyar dolar yatırım paketini hızlıca hayata geçireceğini ifade ettiği kaydedildi.

Açıklamada "Şeyh Temim, görüşmede, Katar olarak Türkiye'ye 15 milyar dolar yatırım paketini hızlıca hayata geçireceklerini ifade etmişlerdir" denildi.

Hükümet kaynakları ise, Katar'ın yapacağı 15 milyar dolarlık yatırım kararı ile ilgili olarak, finansal piyasalara ve bankalara hızlı kaynak girişinin sağlanacağını bildirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bu süreçten rasyonel politikalarımız ve güçlü stratejilerimizin yanında, dostlarımızla ve işbirliklerimizle güçlenerek çıkacağız" dedi.

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom