Arnavutluk'ta Osmanlı döneminden kalma camiye restorasyon

Arnavutluk'un başkenti Tiran'da bulunan, Osmanlı döneminden kalma tarihi Ethem Bey Camisi'nin restorasyonu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından başlatıldı.

Arnavutluk'ta Osmanlı döneminden kalma camiye restorasyon Dünya

Arnavutluk'un başkenti Tiran'da bulunan, Osmanlı döneminden kalma tarihi Ethem Bey Camisi'nin restorasyonu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından başlatıldı.

Anadolu Ajansı'nın TİKA'ya atıfla verdiği habere göre, restorasyon çalışmalarını sürdürecek şirket, camiyi restore etmek üzere teslim aldı.

Ethem Bey Camisi'nin yanı sıra ülkenin güneyindeki Ergiri şehrinde bulunan Pazar Camisi ve Berat şehrindeki Bekarlar ve Sultan camileri ile Halveti Tekkesi'nin de restorasyon çalışmalarına dahil olduğu belirtildi.

Ethem Bey Camisi, eski Arnavutluk Devlet Başkanı Enver Hoca dönemindeki yıkımdan kurtularak günümüze ulaşmayı başarmış nadir Osmanlı eserlerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Osmanlı döneminde başkent Tiran’da 1793 yılında Molla Bey tarafından inşası başlatılan cami, 1821'de Molla Bey’in oğlu Ethem Bey tarafından tamamlanmıştı.

Arnavutluk'taki komünizm döneminde (1946-1985) kapatılan Ethem Bey Camisi, 1991 yılında tekrar ibadete açılmıştı. 

Başkent Tiran'ın merkezinde bulunan cami, 310 metrekarelik alana sahip.

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom