A Vitamin deposu

Bitkinin kökleri A vitamini başta olmak üzere, B1, B2, PP, K, C vitaminlerini içerir. Ayrıca fosfor, pantolen, likopin, kolik ve karoten bakımından zengindir. Havuç içeriği karbonhidrat bakımından da zengindir.

A Vitamin deposu Özel Haber

Havuç etkili bir antioksidan olan beta karoten içerir. Bu madde ince bağırsakta A vitaminine dönüştürülmekte ve serbest radikallerin dengelenmesinde kullanılır. Saç ve cilt sağlığında, tırnak sağlığında, kalp ve damar hastalıkları riskini azaltan bir etkisi bulunmaktadır. Havucun turuncu hoş rengi de bu maddenin etkisiyle olur. Bu nedenle havucun faydaları çok önemlidir. Besin lifi de içerdiği için, kabızlık başta olmak üzere sindirim sistemine iyi gelir. Diyet yapanlar içinde düşük kalorisiyle tercih edilir.

 

Kanserden koruyucu etkisi: Başta beta karoten olmak üzere antioksidanlar bakımından zengin bir içeriğe sahip olan havucun kanseri önlemede etkisi olabilir. Uzmanlar özellikle kolon kanseri, akciğer ve prostat kanseri üzerinde havucun faydalı etkileri olduğunu belirtir. Bu konuda yapılan araştırmalar hala devam etmektedir. Lösemi hastalarında da hücrelerin büyümesini baskılar. Uzmanlar ayrıca mesane kanserini azaltmak için havuç tüketimine önem verilmesini belirtirler.

 

Kalp sağlığını korumak için: Uzun süredir yapılan bir araştırmada havucun da içinde bulunduğu sebze gruplarının kalp hastalığı riskini azalttığı belirlenmiştir. Uzmanlar havuç gibi turuncu, sarı sebzeleri tüketenlerde kalp hastalıklarının önemli oranda azaldığını da belirlemiştir.

 

Göz sağlığını korumak için: Havucun gözlere iyi geldiği halk arasında en bilinen konulardan biridir. Bu konuda yapılan araştırmalar az bile olsa, havucun beta karoten içeriğinin vücutta A vitaminine dönüşmesi göz sağlığına çok iyi gelir. Haftada en az 2 adet havuç yiyen kadınlarda da glokom hastalığı oluşma riskinin düştüğü de araştırmalarla kanıtlanmıştır. Glokom göz tansiyonu sorunudur. Sinirler hasar gördüğü içinde hasta görme yetisini zamanla kalıcı olarak kaybetmektedir. Bu yüzden havucun göz sağlığına çok faydalı bir sebze olduğunu kabul etmeliyiz.

 

Sindirim sistemi sağlığı için: Günde bir tane havuç yeseniz ihtiyacınız olan besin lifinin 5 7-8 kadarını karşılayabilirsiniz. Sindirim sistemine iyi gelen besin lifi aynı zamanda kan şekerinin dengelenmesinde de rol oynar. Kilo vermek içinde havuç yemek, tokluk süresini uzatır.

 

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için: Bağışıklık sistemi vücutta pek çok alanı içine alır. Bu sistemin güçlendirilmesini sağlayan lipit ve proteinler havucun bünyesinde oldukça zengindir. Havuç tüketerek enfeksiyonlardan korunabilir, vücudun direncini de arttırmış olursunuz.

 

Havuç potasyum deposudur: Potasyum başta beyin ve kalp sağlığına önemli faydalar sağlar. Kas kramplarını önler, kan şekerini düşürür. Vücuttaki stres hormonlarını dengeler.

 

Güneşten korunmak için: Antioksidan etkileri, serbest radikallerle savaşması havucun cilt esnekliğini sağlamasına, yaşlanma etkilerini önlemesine yardımcı olur. Havuç düzenli tüketilirse zararlı güneş ışınlarından korunmanızı sağlar. Yazın havucu daha fazla tüketmelisiniz.

 

Havuç sağladığı faydalar sayesinde sağlığın önemli bir koruyucu kalkanıdır. Bunların dışında vücutta asit alkali dengesinin korunmasına, kanı temizlemeye, sodyum dengesinin sağlanmasına, ağız bakterilerinden korunmaya ve diş sağlığına, mide ülserinden korunmaya faydalı bir besindir. Bir adet havuç yediğinizde ortalama 25 kalori alırsınız. Bu düşük kalorisiyle kilo kontrolüne büyük faydası olur. Ancak içerdiği besin değerleri ile size daha büyük faydalar sağlar. Havucun fazla tüketimi çok önemli zararlara yol açmasa bile, ciltte sarı renge neden olabilir. Bunun sebebi havucun rengini veren pigmentlerdir. Havuç tüketimini azalttığınızda her şey normale döner yani cilt renginiz düzelir. Ayrıca havuç potasyum bakımından zengin olduğu için, böbrek hastalarının havuç tüketimini sınırlandırması da önerilir.

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom